یو‌پی‌اس چیست؟

منبع تغذیه بدون وقفه یا UPS چیست؟

منبع تغذیه بدون وقفه دستگاهی است که برای ایمن نگه داشتن رایانه ها و تجهیزات در هنگام از دست دادن یا کاهش قابل توجه در منبع اصلی برق استفاده می شود.

برای دستیابی به این هدف، یوپی‌اس چندین باتری را در خود جای داده است که با تشخیص اتلاف یا کاهش توان موجود، آن ها را شارژ می کند.

پس از شناسایی این، کنترل به باتری ها منتقل می شود و از طریق یک اینورتر، ولتاژ DC باتری ها برای دستگاه ها به AC تبدیل می شود.

در واقع، لازم نیست این سیستم ها و تجهیزات رایانه ای باشند که توسط UPS زنده نگه داشته می شوند. این تجهیزات می توانند از مخزن ماهی گرفته تا ماساژور پا باشند.

ما فقط در مورد قطع برق ساده، خاموش شدن چراغ، خاموش شدن تلویزیون و …. صحبت نمی کنیم، گاهی اوقات در زمان افت ناگهانی برق که دستگاه های ما لحظه ای خاموش می شوند یا کاهش ولتاژ و محدودیت دسترسی موقت، این جایی است که افت ولتاژ ، خواه ناخواسته ، یا عمداً رخ می دهد. گاهی اوقات در موارد اضطراری، کاهش بار ایجاد می شود، که عمداً ایجاد می شود.

با یک منبع تغذیه بدون وقفه، همه سیستم های ما می توانند به صورت طبیعی کار کنند تا کاهش توان برق را جبران کنند. هوشمندانه است!

مدت زمانی که UPS می تواند یک سیستم را حفظ کند ممکن است متفاوت باشد، اما این امکان را فراهم می کند تا مسئله حل شود یا حداقل فرصت می دهد تا سیستم ها به صورت کنترل شده خاموش شوند.

حتی ساده ترین یو پی اس نیز از تعدادی قسمت تشکیل شده است. ما قصد داریم قطعات استانداردی را که می توانید در یک سیستم پایه UPSپیدا کنید، بررسی کنیم.

 

اجزاء استاندارد یک سیستم یوپی‌اس

از آنجایی که یو‌پی‌اس سیستمی است که در صورت خراب شدن منبع تغذیه، از باتری برای تأمین انرژی سیستم استفاده می کند. البته ما در این دستگاه، باتری و شارژر باتری داریم.

از آنجا که باتری ها از جریان DC استفاده می کنند و منبع ورودی ما جریان AC است، باید DC را به AC با استفاده از اینورتر تبدیل کنیم.

سرانجام، به روشی برای سوئیچینگ بین منبع تغذیه AC و باتری نیاز داریم. برای این منظور، از چیزی به نام “سوئیچ انتقال” استفاده می کنیم.

بنابراین، این قسمتهایی است که ما برای یک سیستم UPS نیاز داریم:

  • باتری ها
  • شارژر باطری
  • معکوس کننده
  • سوئیچ انتقال

یو‌پی‌اس از سطح محافظت در برابر ولتاژ سطح دوم برخوردار است، اگرچه برخی از محافظت ها را نیز به همراه دارد، اما معمولاً باید در کنار دستگاه محافظت از فشار مناسب (SPD)  برای افزایش عمر یو‌پی‌اس و همچنین تجهیزات متصل از آن استفاده شود.

ساده به نظر می رسد ، درست است؟

تا اینجا یک سیستم اساسی UPS و بخشهایی از آن را شناختیم. در مقاله بعدی می خواهیم در مورد انواع مختلف منبع تغذیه بدون وقفه و عملکردهای معمول آنها اطلاعاتی کسب کنیم.

برای مشاهده منبع مقاله کلیک کنید